מה שלבי התהליך?

שני שלבים מרכזיים

תהליך השבת האזרחות כולל שני שלבים מרכזיים: השלב הראשון כולל פניה ראשונית וכללית אל השגרירות, ובמסגרתו מקבלים אור ירוק להתקדמות, או בקשה להצגת מסמכים נוספים (ראו איתור מסמכים). בהנחה שהתקבל אור ירוק להגשת הבקשה, ויש ברשותכם את המסמכים הדרושים, אפשר להתקדם לשלב השני והוא הכנת התיק להגשה לפי הדרישות, עם מסמכים דו לשוניים בעברית ואנגלית, או מתורגמים על ידי מתרגמים מושבעים ומוכרים על ידי הרשויות בגרמניה – תיק מלא של מסמכי מקור ועותקים מוכן לפי דרך ההגשה המתבקשת על ידי השגרירות.

מה כולל השלב הראשון?

הגשת בקשה עקרונית לשגרירות

בשלב הראשון השגרירות מבקשת לברר פרטים בסיסיים, בהסתמך על מסמכים שנשלחים לה בדואר אלקטרוני. המסמכים הבסיסיים נדרשים להוכיח שבני המשפחה התגוררו בגרמניה או היו בעלי אזרחות גרמנית, ושאתם – הצאצאים שלהם. כל צאצא שמבקש לקבל אזרחות צריך להציג בשלב זה את צילום הדרכון שלו (או בהעדר דרכון תעודת לידה דו-לשונית) להיות כלול עם פרטים ראשוניים בטופס המוגש.

כאשר עובדי הקונסוליה עוברים על החומר הזה, הם מעריכים בהערכה ראשונית אם חסרים מסמכים נוספים. אם נערכים עם המסמכים מראש ומגישים אותם כבר עם הפניה הראשונית, הדרך להתקדמות תהיה מהירה יותר ופשוטה יותר.

פעמים רבות הקונסוליה תתן אור ירוק להתקדמות, אבל תבקש מסמכים נוספים לפי ראות עיניה. בכל מקרה, מאותו שלב, השגרירות נותנת כשנה לאסוף את המסמכים הדרושים, לתרגם אותם לפי הצורך, לארגן אותם לפי הדרישות בצורת מקור ועותק, מסמכים דו-לשוניים או מתורגמים, לפי בני המשפחה וסיפור חייהם.

הרשויות בגרמניה הקלו לאחרונה על הרכישה מחדש של האזרחות הגרמנית לצאצאי שורדי השואה

השלב השני

מה כולל תיק המסמכים המלא?

את תיק המסמכים המלא, שלעתים מגיע לגודל של שתיים ואפילו שלוש מעטפות תפוחות, צריך להגיש לשגרירות. מה כלול בהגשה? ההגשה של תיק המסמכים המלא כוללת את טפסי הבקשה שמולאו וכוללים פרטים רבים לגביכם ולגבי ההורים והסבים. בתיק יוגשו כל המסמכים הנוגעים למי מאבותיכם ואמותיכם שהתגוררו בגרמניה. ההגשה היא של המסמכים המקוריים (או נאמן למקור) שמעידים על התושבות שלהם בגרמניה או על ההחזקה באזרחות גרמנית. 

לאחר מכן צריך להציג מסמכים שיש בהם כדי להעיד על הקשר שלכם אליהם – כגון תעודת לידה ותעודת נישואין. כמובן שבמקרה גירושין יש צורך להציג מסמך המעיד על הגירושין. תעודות לידה מישראל יכולות להיות מוצגות בתבנית הדו לשונית שמנפיק משרד הפנים: בעברית ובאנגלית. צריך כמובן להקפיד שהשמות יירשמו בצורה אחידה. תעודות נישואין וגירושין, כמו גם תעודות אחרות שאינן דו לשוניות, יש לתרגם לגרמנית. תרגום לגרמנית יכול להתבצע על ידי מתרגם מושבע שמוכר על ידי הרשויות בגרמניה, או לאשר את התרגום במשרד נוטריון דובר גרמנית.

 

הרשויות בגרמניה הקלו לאחרונה בתנאים להשבת האזרחות הגרמנית לצאצאי יוצאי גרמניה. רוצים שנבדוק?

המדיניות החדשה של ממשלת גרמניה הגיעה גם לכותרות העיתונים בארץ ובעולם, בעקבות החלטת הפרלמנט הגרמני.

תהליך השבת האזרחות כולל שני שלבים מרכזיים: הגשת בקשה עקרונית ולאחר מכן הגשת תיק המסמכים המלא.

מסמכי היסוד הבסיסיים שיש להגיש הם תעודת לידה ותעודת נישואין. חסרים לכם מסמכים? נעזור לכם לאתר אותם.

איך מגישים את הבקשה?

הגשת תיק המסמכים

מדובר בכמות נכבדת של מסמכים, אשר ממלאת לפעמים שלוש מעטפות, תלוי בגודל המשפחה ובמורכבות התיק שבו מדובר. המעטפות, עם מספר התיק עליהן, יכולות להיות מוגשות לקונסוליה בתל אביב בשעות קבלת הקהל, ללא צורך בתיאום מראש. אפשר גם לשלוח אותן בדואר רשום ואף דואר רגיל. 

העותק יכול להיות מוגש ביד, ללא צורך בתיאום תור אבל בשעות הקבלה, בדואר רשום או דואר רגיל. הכתובת למשלוח הדואר:

שגרירות גרמניה 

ת.ד. 16038

תל אביב 6116001

לחלופין, אפשר להגיע אל הקונסוליה לפי שעות קבלת הקהל בכתובת הבאה:

רח' דניאל פריש 3, קומה 19

תל אביב 

זמני מענה טלפוני: ימי שני-חמישי 08.30-16.00, שישי 8.30-12.00

שעות קבלת קהל: ימי שני, שלישי, חמישי, שישי 8.30-11.30 (סגור ביום רביעי)

ההליך בליווי עולה כמה אלפי שקלים למשפחה

דברו איתנו

יצירת קשר

Whatsapp וטלפון

בדוא״ל

כתובת

דרור 46, פרדס חנה-כרכור 3702546

× איך אפשר לעזור?