איתור מסמכים

מה המסמכים הדרושים?

מסמכי היסוד הבסיסיים ביותר שיש להציג הם תעודת לידה ותעודת נישואין. הם מספקים המון מידע בסיסי וראשוני על אדם: שמו, מקום מגוריו, לעתים גם האזרחות שלו. תעודת הנישואין גם מסבירה כיצד התחלף שם המשפחה של בת הזוג, וכיצד נקבע שם המשפחה של הילדים. בנוסף, נתקלנו בהרבה מאד מסמכים שנשמרו אצל המשפחות לאורך הדורות: תעודת חיסון מבית הספר מסוף המאה ה-19, רשיון נהיגה מ-1936, תעודת היעדר רישום פלילי מ-1939 (היתה נחוצה כדי להגר מגרמניה הנאצית), תעודת חבר בקהילה היהודית, דרכון ותעודת מסע. כל אלה יכולים לשמש את המבקשים כהוכחה לזהותם, לאזרחותם ולמגורים באירופה של לפני או אחרי המלחמה. 

שינויי שמות

שם עברי לעומת לועזי

איתור המסמכים הוא מאתגר במיוחד כאשר בידי המשפחה אין כל פרטים על זהות הסבא או הסבתא. לעתים השם ששגור בפי המשפחה לגבי הסבתא שונה מהאופן שבו היא נרשמה בתעודות. במקרים מסויימים קרה לנו שבעבודת נמלים והצלבת מידע ממקורות שונים הצלחנו להגיע אל השם המדויק, ומשם למצוא מסמכים רבים שמבססים את הבקשה היטב. 

לעתים האתגר הוא דווקא בארץ. חלק מהעולים נרשמו במרשם האוכלוסין של ישראל הצעירה דווקא עם השם העברי, שהוא שונה מן הלועזי. הדבר עלול לעורר קשיים כאשר רוצים להוכיח שיצחק הוא דווקא מנפרד, במיוחד כאשר שינוי השם נעשה לפני קום המדינה ואין לו כל תיעוד. לעתים דווקא תעודות נישואין ולהבדיל תעודות גירושין, שופכות אור על זהותם המלאה של המבקשים משום שהן מחברות את כל הקצוות הרופפים.

עם זאת, לרשויות בארץ, ובמיוחד ברבנות ובבתי הדין הרבניים, אין מערכת ארכיב משוכללת, ותעודות רבות אבדו. לפעמים אפשר למצוא תעודות ששוות זהב בארכיון המדינה, ולעתים הוא שותק. מוסד יד ושם הוא גם מקור מידע חשוב, שכן יש בו לעתים דפי עד שמולאו לגבי הנספים בשואה עם שמותיהם המלאים, כתובותיהם ועוד. דפי עד אלה מפורסמים במאגר המידע הגדול של יד ושם. 

אזרחות גרמנית

הרשויות בגרמניה הקלו לאחרונה על הרכישה מחדש של האזרחות הגרמנית לצאצאי שורדי השואה

אזרחות פולנית

לפי החוק הפולני, אם סבא או אפילו סבתא נרשמו לצה"ל עד 19.1.1951, הם איבדו בכך את אזרחותם. שנסייע לכם לבדוק?

אזרחות רומנית

יוצאי רומניה וצאצאיהם זכאים לחידוש הדרכון הרומני שלהם, בתנאים מסויימים

אזרחות ליטאית

דרכון ליטאי מאפשר לבעליו כניסה לארצות הברית ללא צורך בהנפקת אישור כניסה מראש. סבתא או סבא מליטא? בואו ונבדוק זכאות

איך משיגים תעודות היסטוריות?

ארכיונים בגרמניה

אנחנו עמלים להשיג את המסמכים מארכיונים בגרמניה, באמצעות האינטרנט ובאמצעות פניה ישירה והיכרות עם שיטת העבודה של אנשי הארכיון. אנחנו מגישים את הבקשות לארכיונים לרוב תוך מספר ימים מתחילת ההתקשרות עם הלקוחות שלנו, וחשוב להבין שאין אנו שולטים בקצב העבודה של הארכיונים. לעתים מתקבל מענה מגרמניה תוך יום אחד, לעתים מספר ימים ולעתים אף מספר שבועות. אנחנו מצדנו מנסים תמיד שהדברים יתקדמו כמה שיותר מהר, אבל לרוב הדברים אינם בשליטתנו.

כאשר מדובר במקרה סבוך במיוחד, נציגנו בגרמניה מופעל. הוא יכול למצוא פרטים על המשפחה מכמה מקורות שלרוב אינם נגישים באמצעות האינטרנט, כמו מאגרי מידע של הוורמאכט, ארכיונים של הצבא הגרמני, ארכיונים של הקהילה היהודית וכמובן ארכיוניים עירוניים ומחוזיים. 

הרשויות בגרמניה הקלו לאחרונה על הרכישה מחדש של האזרחות הגרמנית לצאצאי שורדי השואה

דברו איתנו

יצירת קשר

טלפון

בדוא״ל

כתובת

דרור 46, פרדס חנה-כרכור 3702546

× איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן