אזרחות רומנית

Ce faceți?

אתם צאצאים להורים, לסבתא או לסבא שנולדו בשטח רומניה? או שטח שהיה ברומניה? מעולה, אתם אולי זכאים לאזרחות רומנית

Image by Gordon Johnson from Pixabay

מה צריך כדי להתחיל?

מי זכאי לאזרחות רומנית?

האזרחות הרומנית ניתנה אוטומטית למי שנולד בשטח רומניה, והזכאות ממשיכה שני דורות קדימה, לנכדים, ולפעמים גם לדור הנינים. אזרח רומני הוא אזרח של האיחוד האירופי, ולכן הוא יכול להתגורר וללמוד או לעבוד בכל אחת מ-27 מדינות האיחוד.

עד כאן זה קל ופשוט. האתגר מתחיל כשאנחנו נדרשים להוכיח את הקשר לרומניה, ולעבור את כל שרשרת הדורות אחורה ולהוכיח את הקשר המשפחתי בין כל חוליות השרשרת. לכן, כל מסמך רומני שיש בידי המשפחה יכול לסייע מאוד. 

חוץ מזה, עבור התהליך הרומני אנחנו נדרשים להציג תיעוד מלא על כל שינויי השם שנעשו. הרומנים מאוד לא סובלניים לשינויי שם ולהבדלים בפרטים, ולכן זה קריטי לדייק ולמצוא תיעוד מפורט של כל שינוי באיות בשם הפרטי וגם בשם המשפחה. בלי זה הבקשה לא תוכל להתקדם. 

נקודה חשובה נוספת היא שאלת הרישום – האם סבא או סבתא עדיין נחשבים לאזרחים רומניים או שלא. החל משנת 1948 לערך, כאשר אזרחים יצאו מרומניה, הם נרשמו בפנקס מיוחד בכתב יד, בו נכתב האם הם שמרו על אזרחותם או האם היא נשללה. הפנקסים הללו נמצאים כיום בבוקרשט, ופעמים רבות ניתן למצוא את הרישום המדויק שמעיד על מצב האזרחות. הרבה מאלו שעזבו את המדינה בתחילת שנות החמישים נרשמו כאזרחים, ובמצב כזה התהליך מתקצר והוא ברור יותר.

אה, כן, כמה זמן יקח על מנת להפוך לאזרחים רומניים? ובכן, תהליך ההתאזרחות המלא (למי שלא רשום בתור אזרח) אורך ארבע שנים או אפילו יותר. במקרה שהאזרחות לא נשללה, צריך להסדיר את הרישום לצאצאים – וגם זה תהליך שאורך כמה שנים, ולא פחות משנתיים.

שימו לב! בשנת 2024 עומדת הצעת חוק ברומניה, שעדיין לא אושרה, שתקשה מאוד על קבלת האזרחות הרומנית. היא תדרוש את ידיעת השפה הרומנית ברמה די מתקדמת, ויכול להיות כמובן שיתווספו וישתנו תנאים נוספים לקבלת האזרחות. לכן, לפני שמתחילים את התהליך חשוב לדעת שיש בכך סיכון שהבקשות לא יאושרו כפי שאושרו בעבר. 

איך יודעים האם הזכאות שלי ממשיכה לשניים או לשלושה דורות קדימה?

זה תלוי מה מקום הלידה של סבא או סבתא. אזרחים שנולדו מחוץ לגבולות רומניה הנוכחיים, כמו למשל במולדובה או באוקראינה של היום, זכאים לאזרחות לשלושה דורות קדימה – כלומר, גם ניניהם יכולים לעבור את תהליך ההתאזרחות. 

איך עובד התהליך

מה כולל הליווי שלנו לתהליך ההתאזרחות?

בתהליך ההתאזרחות הרומני אנחנו מסתכלים על התעודות הרומניות, מנסים להשיג את תעודות הלידה והנישואין מרומניה ואז מוודאים את סטטוס האזרחות הקיים של המשפחה. אחרי זה, אנחנו ממשיכים בחיפוש של מסמכים היסטוריים נוספים ומלווים אתכם באיסוף התעודות של כל הדורות קדימה – כולל תעודות לידה, נישואין, שינוי שם, תעודות פטירה ועוד. לאחר מכן נתרגם את כל המסמכים הנדרשים ונכין את בקשת ההתאזרחות, שאותה צריכים להגיש בני המשפחה בשגרירות רומניה או בביקור בבוקרשט. רק לאחר הגשת הבקשות ניתן לעבור לשלב הנפקת התעודות האישיות ברומניה, שישמשו אותנו עבור הוצאת דרכון רומני.

אזרחות גרמנית

הרשויות בגרמניה הקלות לאחרונה על רכישה מחדש של האזרחות הגרמנית לצאצאי שורדי השואה

אזרחות פולנית

לפי החוק הפולני, אם סבא או אפילו סבתא נרשמו לצה"ל עד 19.1.1951, הם איבדו בכך את אזרחותם. שנסייע לכם לבדוק?

אזרחות רומנית

יוצאי רומניה וצאצאיהם זכאים לחידוש הדרכון הרומני שלהם, בתנאים מסויימים

אזרחות ליטאית

דרכון ליטאי מאפשר לבעליו כניסה לארצות הברית ללא צורך בהנפקת אישור כניסה מראש. סבתא או סבא מליטא? בואו ונבדוק זכאות

מה הלקוחות מספרים?

תקשיבו להם

דברו איתנו

יצירת קשר

טלפון

בדוא״ל

כתובת

דרור 46, פרדס חנה-כרכור 3702546

× איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן