אזרחות ליטאית

ליטבקים? יש לכם סיכוי

המשפחה שלכם הגיעה מליטא? תמיד חלמתם על אזרחות אירופאית? לפעמים חלומות מתגשמים. יכול מאוד להיות שאתם זכאים לאזרחות הליטאית, שתקנה לכם את כל היתרונות של אזרחות אירופאית – מגורים, עבודה וגם לימודים באירופה, ואפילו כניסה ללא ויזה לארה"ב. ליטא היא מדינה מתקדמת כלכלית ונחשבת לחברה מובילה וחשובה באיחוד האירופי.

Image by Gordon Johnson from Pixabay

מה צריך כדי להתחיל?

מי זכאי לאזרחות ליטאית?

האזרחות הליטאית נבחנת לרוב לגבי מי שהיה אזרח ליטא העצמאית, שהיתה קיימת בשנים 1920 לערך ועד 1940. לפני התקופה הזו היתה מדובר בחלק מרוסיה, ואחרי התקופה הזו חלק מברית המועצות. כדי להוכיח את הזכאות לאזרחות ליטאית, חייבים למצוא בארכיונים בליטא מסמכים מהתקופה הרלוונטית. תיעודים ממקומות אחרים וממדינות אחרות פחות רלוונטיים. כמו כן, חשוב לציין שוילנה בירת ליטא והרבה יישובים סביב לה, היו שייכים אז דווקא לפולין ולכן יוצאי וילנה אינם ליטאים בהכרח.

בתהליך ההתאזרחות הליטאי אנחנו קודם כל עורכים חיפוש מקיף בארכיונים בליטא. החיפוש נעשה על ידי שותפים שלנו שם, ואנחנו מסייעים בהליך הזה לקביעת הזכאות. חשוב לשים לב כי משפחות רבות הגיעו מהאיזור בשנים אלו, אך אם לא נצליח להוכיח זאת, המשפחה לא תהיה זכאית לאזרחות ליטאית. אם וכאשר נמצא מסמכים רלוונטיים, נוכל להתחיל בתהליך ההתאזרחות שתקף ל-4 דורות קדימה. חשוב מאוד לדעת שאם מגיע סירוב מהרשויות בליטא, יש צורך להגיש ערעור בבית משפט ליטאי. 

כמה זמן ייקח התהליך? ראשית נערוך בדיקה עקרונית של הזכאות, ואם נמצא שאכן המשפחה אמורה להיות זכאית לאזרחות ליטאית, נחל בתהליך חיפוש המסמכים בארכיונים הליטאיים. השלב הזה, מניסיוננו, יכול לארוך מספר חודשים, חצי שנה, ובמקרים מסויימים אפילו עד שנה. לאחר מכן, אם יימצאו כל המסמכים הרלוונטיים, אפשר להכין את כל המסמכים העכשוויים, מה שאורך מספר חודשים נוספים. אחרי הגשת הבקשות – התהליך אורך בערך שנה או שנה וחצי.

מה הקאץ'?

מי לא נחשב זכאי לקבל בחזרה אזרחות ליטאית?

מי שלא ניתן למצוא מסמכים אשר מוכיחים את זכאותו, בתור התחלה. לצערנו יש מקרים כאלה, בהם אנחנו משוכנעים שמקור המשפחה בליטא, אבל אין בארכיונים בליטא המסמכים שמוכיחים זאת. ישנם גם מי שאיבדו את אזרחותם הליטאית עוד לפני 1940 – אם הם קיבלו אזרחות במקום אחר, למשל כמו יהודים שהגיעו לפלשתינה בשנים הללו וקיבלו אזרחות פלשתינאית. לעתים יש רישום של עובדה זו בליטא ואותו אדם לא יכול לזכות עוד את צאצאיו באזרחות ליטאית כיום.

כמו כן, אם המשפחה הגיעה מוילנה – כיום בירת ליטא – אתם לא תהיו זכאים לאזרחות ליטאית, וזאת מפני שבתקופה הרלוונטית העיר וסביבותיה היו נתונים תחת שליטה פולנית. אם זה המצב, ניתן לבדוק האם אתם זכאים לאזרחות פולנית. 

אזרחות גרמנית

הרשויות בגרמניה הקלות לאחרונה על רכישה מחדש של האזרחות הגרמנית לצאצאי שורדי השואה

אזרחות פולנית

לפי החוק הפולני, אם סבא או אפילו סבתא נרשמו לצה"ל עד 19.1.1951, הם איבדו בכך את אזרחותם. שנסייע לכם לבדוק?

אזרחות רומנית

יוצאי רומניה וצאצאיהם זכאים לחידוש הדרכון הרומני שלהם, בתנאים מסויימים

אזרחות ליטאית

דרכון ליטאי מאפשר לבעליו כניסה לארצות הברית ללא צורך בהנפקת אישור כניסה מראש. סבתא או סבא מליטא? בואו ונבדוק זכאות

דברו איתנו

יצירת קשר

טלפון

בדוא״ל

כתובת

דרור 46, פרדס חנה-כרכור 3702546

× איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן