אזרחות גרמנית

הוכחת האזרחות הגרמנית

צאצאים של יהודים שהיו אזרחי גרמניה לפני מלחמת העולם השניה (תקופת השואה) זכאים להשיב את אזרחותם הגרמנית. בשנים האחרונות אף הקלו רשויות גרמניה את הדרישות בכל הנוגע להשבת האזרחות ליהודים נרדפי המשטר הנאצי ושורדי שואה, וזאת במסגרת ההבנה שעוולות המשטר הנאצי פגעו באזרחים יהודים גרמנים וגם אחרים שאינם יהודים, ועל גרמניה להכיר בזכותם לאזרחות.

 

מי זכאי לאזרחות גרמנית?

איך להשיג דרכון גרמני?​

הרשויות בגרמניה הקלו לאחרונה על הרכישה מחדש של האזרחות הגרמנית. לעתים תעניק גרמניה אזרחות גם ליהודים שחיו בשטחה לפני מלחמת העולם השניה ללא אזרחות גרמנית, כפיצוי על הנזק שנגרם להם. 

אז איך משיגים דרכון גרמני?
הדרך להשיג דרכון גרמני היא להוכיח את האזרחות הגרמנית של ההורים או הסבים, ולאחר מכן להראות את הקשר המשפחתי איתם. הדרך לעשות זאת היא להציג מסמכים מקוריים או עותקים שלהם המצויים בארכיונים בארץ או באירופה, הנוגעים לבעלי העניין, ואשר קובעים כי מדובר באזרח/ית גרמני/ה. לאחר מכן יש להציג תעודות התאזרחות בישראל, כלומר בארץ ישראל שתחת המנדט הבריטי. פעמים רבות ארכיון המדינה מחזיק ברשותו תעודות התאזרחות כאלה מהתקופה שקדמה להקמת מדינה ישראל. כמו כן יש להציג תעודות לידה, תעודות נישואין (וגירושין), תעודות שינויי שם וצילומי דרכונים.

הרשויות בגרמניה הקלו לאחרונה על הרכישה מחדש של האזרחות הגרמנית לצאצאי שורדי השואה

כמה זמן לוקח להוציא דרכון גרמני?

מה ההליך הנדרש?

ברוב המקרים מדובר במאמץ שנמשך לאורך מספר שנים. זה מתחיל באיסוף מידע לגבי ההורים, איסוף מסמכים רלוונטים, הגשתם, והמתנה למסמכים שונים לפי התגובה של הקונסוליה הגרמנית. השלב הזה עלול לארוך אפילו כשנה, תלוי בנקודה שבה מתחילים את העבודה וכמה מסמכים כבר יש בידי המשפחה. 

הפניה לשגרירות גרמניה מתחילה במילוי טופס ראשוני, הצגת מסמכים בסיסיים שמוכיחים את זהות המבקש ואת הזיקה שלו לגרמניה ולאזרחות או התושבות בגרמניה. אם מתקבל אישור ראשוני, יש להשלים את איסוף כל החומר המקורי, מתורגם לפי הצורך לגרמנית, ולהגיש אותו במלואו במקור ובעותק לקונסוליה. המסמכים נשלחים לרשויות הנוגעות בדבר בגרמניה, שם נבדקים המסמכים. הבדיקה הזו כשלעצמה יכולה לארוך כשנתיים, תלוי בעומס שעימו מתמודדים הגרמנים ובמורכבות התיק. מה שברור הוא שלאחרונה גדל מאד מספר הפונים לקבלת אזרחות גרמנית, ולכן כדאי להקדים ולפעול.

פרטים נוספים ניתן לקבל באתר שגרירות גרמניה.

הרשויות בגרמניה הקלו לאחרונה בתנאים להשבת האזרחות הגרמנית לצאצאי יוצאי גרמניה. רוצים שנבדוק?

המדיניות החדשה של ממשלת גרמניה הגיעה גם לכותרות העיתונים בארץ ובעולם, בעקבות החלטת הפרלמנט הגרמני.

תהליך השבת האזרחות כולל שני שלבים מרכזיים: הגשת בקשה עקרונית ולאחר מכן הגשת תיק המסמכים המלא.

מסמכי היסוד הבסיסיים שיש להגיש הם תעודת לידה ותעודת נישואין. חסרים לכם מסמכים? נעזור לכם לאתר אותם.

כמה עולה להוציא דרכון גרמני?

עלויות

התשובה על השאלה הזו תלויה בדרך שבה תבחרו. לרוב על ליווי בתהליך תשלמו כמה אלפי שקלים בודדים למשפחה. אם תבחרו לפעול ללא ליווי, ולחפש את דרככם בעצמכם, הרי שתוכלו לפעול ישירות מול הארכיונים בארץ ובעולם ומול השגרירות. במצב כזה העלות תהיה של כמה מאות שקלים, תלוי בכמות המסמכים שתצטרכו ובכמה מסמכים תצטרכו לתרגם.
לרוב, אם תמצאו את המסמכים הנחוצים בארכיונים השונים, תשלמו אגרות של כמה עשרות אירו לכל מסמך וסכום דומה על תרגום של כל עמוד. אם המסמכים דורשים אישורים נוטריוניים הרי שמדובר בהוצאה של כמה מאות שקלים נוספים.
ליווי שלנו יעלה כמה אלפי שקלים לכל משפחה, בהתבסס על המצב שבו מדובר ועל השאלה אם צריך לאתר מסמכים נוספים. פנו אלינו לקבלת הצעת מחיר מפורטת. 
 

כמה עולה להנפיק דרכון גרמני? כמה עולה לחדש דרכון גרמני?

לבעלי אזרחות גרמנית, הנפקת דרכון גרמני כרוכה בתשלום של כמה עשרות אירו המשולמים למשרד החוץ הגרמני, באמצעות הוראות שתקבלו בקונסוליה הגרמנית. הנפקת התשלום כרוכה בהופעה אישית בקונסוליה. כך גם לגבי חידוש דרכון גרמני שתוקפו פג או עתיד לפוג. שימו לב! יש הוראות ספציפיות לגבי תמונת הדרכון שיש להכין עבור ההליך וחשוב שהסטודיו לצילום יהיה מודע להן. 

ההליך בליווי עולה כמה אלפי שקלים למשפחה

תעודת אזרחות גרמנית

איך לשחזר תעודה שאבדה?

הנפקת דרכון וחידוש דרכון הן פעולות שדורשות הצגה של תעודת ההתאזרחות המקורית בפני הקונסוליה הגרמנית. 

מה קורה אם איבדתי את תעודת האזרחות הגרמנית? איך אפשר לשחזר תעודת אזרחות גרמנית?

מי שהיתה ברשותו תעודת אזרחות גרמנית ואיבד אותה חייב להגיש מחדש את הבקשה לבירור זכאותו לאזרחות גרמנית. זה תהליך שאמור להיות קצר יותר מאשר מי שמעולם לא היה אזרח גרמני, אבל בכל זאת התהליך אורך זמן והוא מתבצע באופן דומה להגשת בקשה לאזרחות. 

לא חייבים ליווי, משפטי או אחר, בהגשת הבקשה לאזרחות גרמנית

דברו איתנו

יצירת קשר

טלפון

בדוא״ל

כתובת

דרור 46, פרדס חנה-כרכור 3702546

× איך אפשר לעזור?