אזרחות גרמנית לניצולי שואה הקלות

★ אז מה בעצם השתנה לאחרונה?

לאחרונה עבר חוק בגרמניה במסגרתו נקבעו הקלות בקריטריונים להשבת האזרחות ליוצאי גרמניה: אם בני המשפחה התיישבו בגרמניה ונאלצו לעזוב אותה בשל עלית הנאצים לשלטון ב-1933, ועד סוף המלחמה – הרי שצאצאיהם זכאים לאזרחות. 

כמו כן, הקלו על המגבלות החלות בדרך כלל על העברה של האזרחות לילדים של אזרחיות גרמניה שנולדו עד 1953. המגבלות האלה עדיין קיימות באופן כללי בחוק הגרמני, אבל הן לא חלות יותר על צאצאי היהודים נפגעי הנאצים. 

יוצאי פולין בגרמניה

תושבות לעומת אזרחות

עד לאחרונה, הרשויות בגרמניה דרשו הוכחת אזרחות גרמנית, כלומר מסמך כלשהו שבו נכתב בפירוש שהנתינות של אדם היתה נתינות גרמנית, כלומר שהוא היה אזרח של גרמניה. פירוש הדבר היה שאלפי יהודים מפולין או ממזרח אירופה בכלל, אשר היגרו לגרמניה בחלק הראשון של המאה ה-20, בשנים שלפני המלחמה, לא היו זכאים לאזרחות. כעת צאצאיהם זכאים לבקש אזרחות גרמנית מתוקף כך שהם נאלצו לעזוב את שטח גרמניה בשל עלית הנאצים, גם אם לא התאזרחו בגרמניה באופן מלא. 

הנהלים עדיין לא התבררו במלואם, אבל אנחנו נסייע בידכם לחפש מסמכים רלוונטים. מנסיוננו, יש משפחות יקיות (וגם יקיות-פולניות) ששמרו על מסמכים נהדרים מאותם הימים. יש משפחות שצריכות סיוע בחיפוש בארכיונים, ובשביל זה אנחנו פה. נשמח לצלול אל האבק כדי למצוא את מה שצריך. תרגישו בנוח לכתוב או לצלצל, בטלפון, ווטסאפ או במייל, וננסה להכווין אתכם. 

הרשויות בגרמניה הקלו לאחרונה על הרכישה מחדש של האזרחות הגרמנית לצאצאי שורדי השואה

האם צריך ליווי משפטי בתהליך?

האם דרוש עורך דין לתהליך?

בהליך מול הרשויות הגרמניות אין חובה שיהיה ליווי משפטי או ליווי של עורכי דין. יש משרדי עורכי דין ותיקים שעסקו בנושא ויש להם נסיון בתהליכים האלה, אך זו אינה דרישה שהרשויות בגרמניה מציבות. האתגר המשמעותי ביותר הוא לספק את המסמכים ההיסטוריים שמוכיחים את הזכאות לאזרחות, וכדי למצוא את אלה (אם אינם קיימים בידי המשפחה) אנחנו עומדים בקשר ישירות מול ארכיונים בגרמניה ומחוצה לה. כמו כן, בעיקר כאשר לא רוצים למסור את המסמכים ההיסטוריים שבידי המשפחה, אפשר לפנות לנוטריון כדי לקבל עותק נאמן למקור של המסמך. אם כן, פניה למשרדי עורכי דין היא אפשרית כמובן, אך אין כל הכרח לעשות כן.

הרשויות בגרמניה הקלו לאחרונה בתנאים להשבת האזרחות הגרמנית לצאצאי יוצאי גרמניה. רוצים שנבדוק?

המדיניות החדשה של ממשלת גרמניה הגיעה גם לכותרות העיתונים בארץ ובעולם, בעקבות החלטת הפרלמנט הגרמני.

תהליך השבת האזרחות כולל שני שלבים מרכזיים: הגשת בקשה עקרונית ולאחר מכן הגשת תיק המסמכים המלא.

מסמכי היסוד הבסיסיים שיש להגיש הם תעודת לידה ותעודת נישואין. חסרים לכם מסמכים? נעזור לכם לאתר אותם.

דברו איתנו

יצירת קשר

טלפון

בדוא״ל

כתובת

דרור 46, פרדס חנה-כרכור 3702546

× איך אפשר לעזור?